АСОЦІАЦІЯ РІВНЯ ЗАГАЛЬНОГО ЕМОЦІЙНОГО ІНТЕЛЕКТУ І ТИПУ ХАРЧОВОЇ ПОВЕДІНКИ В ОСІБ З НАДЛИШКОВОЮ МАСОЮ ТІЛА Й ОЖИРІННЯМ release_bquuclstnfc27cauxpmgvklfiu

by О. О. Гнура, І. Я. Криницька

Published in Медсестринство by Ternopil State Medical University.

2023   Issue 2, p48-55

Abstract

Комплекс патофізіологічних процесів складових ожиріння має мультифакторіальну етіологію і включає безліч генетичних, зовнішніх та особистісних факторів, у тому числі й емоцій, які відображають ставлення людини до різних сфер життя і самої себе, а інтелект сприяє такому розумінню, продукуючи способи активності для досягнення цілей та задоволення потреб.
 Мета роботи – оцінити рівень загального емоційного інтелекту в осіб з надлишковою масою тіла й ожирінням І і ІІ ступенів залежно від типу харчової поведінки.
 Основна частина. У дослідженні взяли участь 102 пацієнтки, які з метою схуднення звернулися за консультацією до дієтолога у клініку пластичної хірургії та медицини омолодження «ANACOSMA» (м. Київ). Тип харчової поведінки визначали за допомогою Голландського опитувальника харчової поведінки DEBQ (Dutch Eating behavior Questionnaire). Емоційний інтелект оцінювали за тестом MSCEIT (Mayer-Salovey-Caruso Emotional Intelligence Test). Частотні характеристики досліджуваних показників описували як абсолютне значення (n) і відсоткову кількість (%). Найвищий відсоток осіб, які продемонстрували високий чи середній рівень загального емоційного інтелекту, мав раціональний тип харчової поведінки як у групі пацієнток з надлишковою масою тіла (50,0 % з високим рівнем), так і в групі осіб з ожирінням (100,0 % із середнім рівнем). При цьому найбільший відсоток пацієнток, які показали низький рівень, виявлено серед учасниць дослідження з емоціогенним та змішаним типами харчової поведінки (52,9 і 50,0 % з надлишковою масою тіла та 81,3 і 60,0 % з ожирінням). З іншого боку, всі особи з високим рівнем загального емоційного інтелекту продемонстрували раціональний тип харчової поведінки; пацієнтки із середнім рівнем практично однаковою мірою показали екстернальний, емоціогенний та обмежувальний типи харчової поведінки (24,1, 27,6 і 20,7 % відповідно); особи з низьким  рівнем найчастіше мали емоціогенний тип харчової поведінки (42,9 %). Щодо пацієнток з ожирінням, то в тих, хто показав середній рівень загального емоційного інтелекту, найчастіше виявляли екстернальний тип харчової поведінки (41,7 %), а в осіб із низьким рівнем – емоціогенний (54,2 %).
 Висновки. Встановлено асоціацію високого і середнього рівнів загального емоційного інтелекту з раціональним типом харчової поведінки й асоціацію низького рівня загального емоційного інтелекту з емоціогенним типом харчової поведінки як у групі пацієнток з надлишковою масою тіла, так і в групі осіб з ожирінням, що обов'язково потрібно враховувати при наданні рекомендацій щодо зменшення маси тіла.
In application/xml+jats format

Archived Files and Locations

application/pdf   521.5 kB
file_3oiymen65rdpfico6aop6qev6m
ojs.tdmu.edu.ua (publisher)
web.archive.org (webarchive)
Read Archived PDF
Preserved and Accessible
Type  article-journal
Stage   published
Date   2023-11-02
Container Metadata
Open Access Publication
Not in DOAJ
In ISSN ROAD
In Keepers Registry
ISSN-L:  2411-1597
Work Entity
access all versions, variants, and formats of this works (eg, pre-prints)
Catalog Record
Revision: b845c287-cd12-4e2b-906c-295a96a00ab1
API URL: JSON